Першим командувачем Національної гвардії України був генерал-лейтенант гвардії Володимир Кухарець — що служив в системі МВС при СРСР. У його часи гвардія, створена на базі частин внутрішніх військ, активно перейняла систему підготовки особового складу оперативного призначення. З перших днів НГУ почала «проходити обкатку» не на парадах в білих рукавичках і аксельбантах, а в реальних екстремальних ситуаціях. Бойовим хрещенням стала спеціальна операція в 1992 році по прикриттю державного кордону з Молдовою. Кордон тоді, власне, був позначений лише на картах, а у сусідів щосили палахкотів придністровський озброєний конфлікт. Не допустити, щоб вогонь війни перекинувся на територію України, і стало завданням НГУ. Перший командувач «малинових беретів» Володимир Кухарець і його зами не покидали «передову». Тоді ж з'явився перший герой — Володимир Ігнат'єв, загиблий в поїзді при самостійному затриманні злочинця (майор гвардії став першим українським офіцером, нагородженим Президентом. Правда, посмертно).

Кузьмук Олександр Іванович - народився 17 квітня 1954 року в м. Славута, Хмельницької області. Освіта вища: в 1975 році закінчив Харківське гвардійське вище танкове командне училище. В 1983 році - Воєнну академію бронетанкових військ. У 1998 році - Академія Збройних сил України, спеціальність: з'єднання та об'єднання Збройних сил, кваліфікація: магістр державного військового управління. Кандидат військових наук. Трудова діяльність: з 1975 по 1990 рік – служба у Збройних силах СРСР на посадах: командир танкового взводу, роти, батальйону, заступник начальника, начальник штабу полку, командир полку, заступник командира дивізії. Службу проходив у ГРВН, Білоруському, Ленінградському, Московському, Прикарпатському та Одеському військових округах. З 1995 по 1996 рік - командуючий Національною гвардією України. З приходом в Національну гвардію О.Кузьмука глава держави зважився на підпорядкування НГУ собі, як Верховному Головнокомандуючому.

У липні 1996 р. Національна гвардія перенесла ще ряд змін. Командувач НГУ генерал А. Кузьмук указом Президента України був призначений міністром оборони. Його посаду обійняв генерал-лейтенант гвардії І. Вальків. ... З інтерв'ю командувача НГУ генерал-лейтенанта Ігоря Валькива (4 листопада 1997 року): «В гвардії є один привілей — це обов'язок бути завжди і усюди першою. Іншим разом я б не став цього робити, але сьогодні ж свято, і я дозволю собі нахвалятися людьми, які служать в Національній гвардії України. Це безцінний скарб. Наші офіцери, прапорщики, солдати — віддані своїй Батьківщині сини. Вони прекрасні професіонали, добросовісні і терплячі. НГУ — державна структура. Ми випробовуємо на собі всі проблеми, перш за все економічного характеру, які переживає зараз Україна. Лише розуміння ситуації, свідомість і віра допомагають нам не розслаблятися. Президент, уряд добре знають наші проблеми і, звичайно, допомагають через свої можливості.

Чаповський Олександр Якович - народився 17 серпня 1951 року, генерал – лейтенант. З лютого 1998 р. по березень 2000 р. – Командувач Національної гвардії України, реформував штатну структуру НГУ і визначив основну бойову одиницю — окремий батальйон гвардійського спецназу, здатний діяти як самостійно, так і з підрозділами інших озброєних формувань. З квітня 2000 г по лютий 2002 г – заступник Міністра оборони України. Місце народження, освіта: народився в с. Старе село Львівської області в сім'ї службовців. У 1971 г закінчив Київське танко – технічне училище, в 1985 г – Військову академію бронетанкових військ. Кар'єра З 1971 по 1991 рр. служив в Збройних Силах СРСР на посадах: - заступник командира танкової роти по технічній частині, - командир танкової роти, - начальник штабу – заступник командира танкового батальйону, - командир танкового батальйону, - начальник штабу - заступник командира танкового полку - командир танкового полку, - командир окремого танкового полку - командир окремого мотострілкового полку.